Paslėpti pasauliai plečiasi. Rytų Europos autsaiderių menas.

Iki šių metų rugsėjo 29 d. Tartu, Valgoje ir Viljandi (Estijoje) dar galima aplankyti parodą „Paslėpti pasauliai plečiasi“, kurioje pristatomas Rytų Europos autsaiderių menas.

Tai vienas iš 2024 m. Europos kultūros sostinės – Tartu kultūrinių renginių. Parodoje pristatomi Rytų Europoje sukurti išskirtiniai autsaiderių menininkų darbai iki šiol nerodyti platesnei visuomenei. Eksponuojama daugiau nei 200 kūrinių iš autsaiderių meno kolekcijų iš 10 šalių. 

Autsaiderių meno kūriniai negali būti suskirstyti į konkretų stilių, išskirti geografiškai ar laike. Tačiau jie turi kai ką bendro – ambicijų ir kompromisų stoką ir giliai jaučiamą nuoširdumą. Kartais menas yra vienintelė kūrėjo bendravimo su išoriniu pasauliu priemonė. Dažniausiai tai menas, gimęs socialinėje izoliacijoje psichiatrijos ligoninėse ar globos namuose.

Seniausi eksponuojami darbai yra iš Tartu universitetinės ligoninės psichiatrijos klinikos archyvų, Vengrijos mokslų akademijos psichiatrijos meno kolekcijos ir Silezijos muziejaus Katovicuose. Tarp žinomiausių autorių yra Edmundas Monsielis (1897–1962) ir Vengrijos autsaiderių meno klasikas – Pál István (1888–1944), dar žinomas kaip Vengrijos van Gogas. Centrinė parodos dalis skirta psichiatrijos pacientų kūrybai, leidžianti pažvelgti į dviejų ekscentriškų šiuolaikinių menininkų Michaelio Golzo (g. 1957) ir Lembaro Linderio (g. 1973) pasaulius, kuriais jie tvirtai tiki ir kuriuose gyvenimas gali būti prieglobstis ir išeitis.

Eksponuojami ir visame pasaulyje žinomų autsaiderių menininkių Annos Zemánkovos (1908–1986) ir Cecilie Markovos (1911–1998) darbai. Šių menininkių darbai buvo atrinkti ir šių metų Venecijos bienalei.

Valgos muziejus pristato portretus. Parodoje pagrindinis dėmesys skiriamas savęs ir kito žmogaus vaizdavimui, kaip būdui pažinti save ir aplinką, pabandyti pritapti ar atsispirti.

https://tartu2024.ee/en/programme/hidden-worlds-expanding-eastern-european-outsider-art/?event=94312